20 pomysłów – Jak zarabiać na blogu

Jeśli zdecydowaliśmy się zainwestować we własny blog, najwyższy czas zacząć na nim zarabiać. W praktyce okazuje się, że dobór odpowiednich form reklamy czy też stworzenie produktów, jakie można proponować swoim odbiorcom, dla niektórych nie jest takie proste. W artykule tym przedstawię swoje pomysły i możliwości zarabiania na blogu.

Program partnerski
Jednym z najpopularniejszych modeli zarabiania na blogu lub portalu, jest ulokowanie na swojej stronie programu partnerskiego. Na takim blogu jak ten, można umieścić program partnerski jakiegoś systemu, który służy do monitorowania pozycji w Google, gdyż jest on w pewnym sensie potrzebny użytkownikom tego bloga. System taki, mógłby mi w tym przypadku płacić za: przekierowanie użytkownika na swoją stronę, za dokonanie określonej akcji (rejestracja w systemie, wypełnienie jakiegoś formularza itp), wypłacać prowizję za każdym razem kiedy użytkownik, który przyszedł z mojego bloga, coś u niego kupi.

Artykuły sponsorowane
Artykuły to wciąż jeden z najpopularniejszych produktów, jakie można sprzedawać na swoim blogu. Aby móc je oferować, trzeba mieć oczywiście pewien ruch. Artykuły sponsorowane mają za zadanie dostarczyć użytkownikom jakościowych treści i przy okazji dyskretnie ulokowaną reklamę produktu lub usługi.

Artykuły seo
Artykuły pisane na potrzeby pozycjonowania. Obecnie jest niewielka granica, pomiędzy artykułami pisanymi na potrzeby pozycjonowania a artykułami sponsorowanymi. Nie mniej artykuły takie, są umieszczane w swojej kategorii, nie są publikowane na stronie głównej bloga czy portalu i pełnią funkcję głównie do seo. Nie mniej treści takie, powinny być równie merytoryczne i pełnić funkcję porad dla użytkowników.

Linki seo
Tematyczne odnośniki do innych stron, blogów czy portali. Linki tego typu pełnią dwie funkcje; poprawiają pozycje reklamowanej strony i generują ruch. Linki tego typu powinny być tematyczne i również wprowadzać pewną wartość dodaną dla jego czytelników.

Sprzedaż banerów reklamowych
Kolejną popularną formą zarabiania na blogu jest sprzedaż banerów reklamowych. Banery tego typu mogą być rozliczane w kilku modelach.

AdSense, AdKontekst, OnetKontekst
Reklamy tego typu charakteryzują się tym, iż umieszczamy specjalny kod na naszej stronie internetowej, dzięki czemu w dalszym etapie wyświetlane są na naszym blogu reklamy. W teorii reklamy automatycznie dostosowują się do tematyki danego bloga czy kategorii. Najpopularniejszy model rozliczeń w tym przypadku to CPC i CPM czyli za kliknięcia lub za wyświetlenia reklamy.

Pisanie recenzji
Kolejnym sposobem zarabiania na blogu, jest pisanie recenzji. Recenzje możemy pisać z:
- wydarzenia branżowego
- odbytego szkolenia
- przeczytanej książki
- przetestowanego sprzętu elektronicznego
- itp.

Popularne modele rozliczeń w takich sytuacjach bywają różne. Często blogerzy otrzymują bezpłatne wejściówki na określone wydarzenia czy sprzęt do przetestowania. Inna forma to stała opłata miesięczna, jaką może pobierać bloger w zamian za cykliczne recenzje na określony temat.

Sprzedaż własnych produktów
Z całą pewnością warto zastanowić się, jakie własne produkty możemy oferować na prowadzonym przez nas blogu czy portalu. Poniżej przedstawiam kilka pomysłów, jak można stworzyć i sukcesywnie sprzedawać produkt w internecie:
- stworzenie i sprzedaż własnego e-booka
- zakup określonej ilości produktów z konkretnej tematyki i sprzedaż
- itp

Sprzedaż produktów w modelu Dropshipping
Model dropsipping polega na tym, że tworzymy sklep internetowy w którym wystawiamy produkty określonej hurtowni. Fizycznie nie mamy ich na stanie a zamawiamy dopiero wtedy, kiedy sami sprzedamy. Wtedy hurtownia wysyła taki produkt z naszymi ewentualnymi ulotkami do naszego klienta. Dzięki temu nie musimy inwestować w produkt.

No Comments Yet.

Leave a comment