23 skróty klawiszowe, które przyspieszą pracę copywritera

Jesteś copywriterem, a Twoja praca polega na pisaniu tekstów? A może chcesz ułatwić sobie pracę nad dokumentami tekstowymi? W takim razie, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! W artykule znajdziesz listę skrótów klawiszowych, które usprawnią  pisanie treści.

 

CTRL + C - skrót klawiszowy kopiuj

Z pomocą tego skrótu możesz kopiować tekst, obrazki, pliki, a nawet całe katalogi. Po wciśnięciu tych dwóch klawiszy, skopiujesz wybraną rzecz. Następnie trafi ona do schowka. Pamiętaj, że schowek zachowuje ostatnią kopię. Jeśli skopiujesz coś dwa razy, to schowek zachowa drugą kopię.

 

 CTRL + X  - skrót klawiszowy wytnij

Dzięki temu skrótowi możesz wyciąć interesującą treść, pliki, grafikę. Zasadnicza różnica między kopiowaniem a wycinaniem jest taka, że wycięty tekst lub obrazek zmieni lokalizację. Natomiast skopiowana grafika pozostanie w tym samym miejscu, a  jego kopia pojawi się w innym.

 

CTRL + V - skrót klawiszowy wklej

Dzięki CTRL + V możesz wkleić na przykład tekst lub obrazek, którą wcześniej skopiowałeś czy wyciąłeś. Treść, która znajduje się w schowku, możesz wkleić wielokrotnie.

 

CTRL + A - skrót klawiszowy zaznacz wszystko

To pomoże Ci w zaznaczeniu całego tekstu w pliku. Możesz również użyć tych dwóch klawiszy, aby zaznaczyć wszystkie elementy w folderze.

 

 CTRL + S - skrót klawiszowy zapisz

Chyba jeden z najważniejszych - zapisywanie. Kiedy piszesz długi artykuł, warto go zapisywać w międzyczasie. Wtedy masz pewność, że nie stracisz swojej ciężkiej pracy.  Przy pierwszym zapisywaniu, wyświetli Ci się okienko, w której lokalizacji pragniesz zapisać plik.

 

CTRL + P - skrót klawiszowy drukuj

Ten skrót sprawi, że od razu wyświetli Ci się ekran drukowania. Jest to najszybszy sposób, jeśli chcesz wydrukować np. dokument tekstowy.

 

CTRL+ Z - skrót klawiszowy cofnij

Z użyciem tych dwóch klawiszy możesz cofnąć akcję, którą ostatnio wykonałeś. Jest to bardzo przydatny skrót w przypadku popełnienia błędu.

 

CTRL+ Y - skrót, który przywraca, to co cofnąłeś

Ten skrót działa w przypadku, gdy wcześniej użyłeś CTRL+Z. Ma on za zadanie przywrócić, to, co wcześniej cofnąłeś.

 

CTRL + F - skrót klawiszowy szukaj

Po zastosowaniu tego skrótu, wyświetli ci się wyszukiwarka. Możesz ją wykorzystać, kiedy szukasz konkretnego tematu w długim artykule. Nie musisz wtedy przewijać stron i wszystkiego czytać. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę, a następnie zostaniesz przekierowany do interesującego Cię fragmentu.

 

 

CTRL + N

Z pomocą dwóch klawiszy możesz w bardzo szybki sposób otworzyć nowy dokument tekstowy.

 

Windows + L

Bardzo przydatny skrót, kiedy pracujesz nad ważnym tekstem. Przy użyciu tych klawiszy zamkniesz aktualne konto, na którym pracujesz. Dzięki temu nikt nie dostanie się do Twojej pracy.

 

Prawa mysz + wybrana litera, słowo

Podczas pracy w dokumencie tekstowym możesz zaznaczyć tekst, kliknąć prawy przycisk myszki. Wtedy wyświetli się menu z różnymi propozycjami aktywności, które możesz wykonać w programie.

 

CTRL + SHIFT + lewa/prawa strzałka

Z taką kombinacją klawiszy możesz zaznaczyć fragment tekstu w dokumencie. W zależności od tego czy chcesz zacząć od kursora w lewo/prawo, wybierasz określoną strzałkę.

Skróty klawiszowe przydatne w edycji tekstów

Poniżej znajdziesz listę skrótów, które przydadzą Ci się podczas edycji tekstu.

 

  • CTRL + I   - kursywa
  • CTRL + B - pogrubienie
  • CTRL + U - podkreślenie
  • CTRL + SHIFT + > - zwiększenie zaznaczonej czcionki w tekście
  • CTRL + SHIFT + <  - zmniejszenie zaznaczonej czcionki w tekście
  • CTRL + E - wyrównanie akapitu do środka
  • CTRL + L - wyrównanie akapitu do lewej
  • CTRL + R - wyrównanie akapitu do prawej
  • CTRL + J - wyrównanie akapitu do obu stron, czyli justowanie

 

No Comments Yet.

Leave a comment