Archetypy marki – jak kreować wizerunek marki za pomocą treści i obrazu? Przykłady, analizy, archetypy w praktyce

Spójny wizerunek marki jest drogą do odniesienia sukcesu. Dlatego warto obrać konsekwentną wizję firmy, żeby prezentowała się jako wiarygodna. W tym pomogą nam archetypy marki. Poniżej poznasz 12 koncepcji na temat tworzenia wizerunku przedsiębiorstwa. 

Archetyp Buntownika – rozpocznij rewolucję

Zasady są po to, żeby je łamać

 

 

Fot. Unsplash by Alexander Popov

Archetyp Buntownika charakteryzuje się radykalną chęcią zmian panującego ładu. Pragną rewolucji na rynku i ją przeprowadzają. Marka w swoich komunikatach jest bardzo bezpośrednia i nie boi się używać ostrzejszego słownictwa.

Firma o archetypie Buntownika chce zmienić panujące zasady w radykalny sposób i zainspirować do tego innych. Buntownicy nie boją się wypowiadać na trudne tematy i zabierać w nich określone stanowiska. Najważniejszą wartością jest wolność, a boją się nudy oraz podporządkowaniu się zasadom.

W swoich komunikatach będą odnosić się do pragnienia wolności oraz wyłamywania się poza określone schematy. Ich wpisy mogą poruszać również trudniejsze tematy społeczne, tabu. Będą zabiera konkretne stanowiska w sprawach społecznych. Chcą przede wszystkim prowokować oraz wzbudzać kontrowersje.

Przykładem marek, które podążają schematem Buntownika są: Harley Davidson i Virgin Mobile.
- Potrzebujesz opisów dla swojej marki? Napisz do nas tutaj

 

Archetyp Czarodzieja – zakochasz się w naszej wizji

Wszystko się może zdarzyć

Fot. Unsplash by Julius Drost

Archetyp Czarodzieja to marka idealistów, którzy dużo marzą. Z nimi niemożliwe nie istnieje i potrafią to udowodnić swoimi czynami.

Czarodzieje w piękny sposób są w stanie przekazać swoją wizję, a ciężką pracą – urzeczywistnić każdy projekt. W przeciwieństwie do archetypu Twórcy, Czarodzieje nie stawiają na kreatywność, a bardziej na przedstawienie swoich wizji i marzeń.

Komunikaty marki Czarodzieja są pełne charyzmy, pewne siebie oraz często nawiązują do świetlanej przyszłości. Zawsze są na bieżąco z najnowszymi trendami na rynku. Chcą zainspirować swoich odbiorców do działania oraz do podzielania ich światopoglądu. Najbardziej boją się, że odbiorcy ich nie zrozumieją, co często się zdarza w przypadku nowych firm pojawiających się na rynku.

Przykładami marek Czarodzieja są firma Samsung oraz Tesla. Chcesz zaczarować swoich Klientów razem z nami? Napisz do nas tutaj

Archetyp Bohatera – bądź silniejszy i lepszy

Jeśli jest siła, znajdzie się sposób

Fot. Unsplash by Javier Garcia

Marka Bohatera ma określone, uniwersalne wartości. Chce być wzorem do naśladowania, dawać przykład innym. Dąży do tego, aby rozwiązać problemy swoich konsumentów. Jako marka pragnie się rozwijać. Jej celem jest bycie jak najlepszym w swojej dziedzinie. Najbardziej obawia się odniesienia porażki oraz pokazania słabości.

Komunikaty marki Bohatera mają wydźwięk motywujący i przede wszystkim są one pozytywne. Ponadto zachęcają do podjęcia działań w bezpośredni sposób. W swoich wpisach często wypowiada się o pokonywaniu własnych słabości.

Przykładami marek, które podążają schematem Bohatera są firmy Nike oraz Mr. Muscle. Zwyciężaj razem z nami. Napiszemy dla Ciebie zwycięskie teksty

Archetyp Duszy Towarzystwa – żyje się tylko raz

Jeśli nie mogę tańczyć, nie chcę być częścią tej rewolucji

Fot. Unsplash by Austin Lowman

Marka Dusza Towarzystwa jest bardzo otwarta na ludzi. Jej celem jest bycie firmą zabawną i przyjazną klientowi. Dusza Towarzystwa sprzedaje dobrą zabawę i humor.

Komunikaty marki są otwarte, zabawne i przepełnione żartami. Dusza Towarzystwa nie podejmuje rozmowy na poważniejsze tematy – stara się, aby wypowiedzi były przede wszystkim śmieszne, a nie kontrowersyjne. Marka może wydawać się infantylna, jednak jej strategia jest dokładnie przemyślana. Firmy nie chcą być postrzegane jako nudne.

Przykładami marek o archetypie Duszy Towarzystwa są firmy M&Ms i Old Spice.

Archetyp Kochanka – zbuduj z nami głęboką relację

Patrzę tylko na Ciebie

Fot. Unsplash by Jamie Street

Archetyp Kochanka bazuje przede wszystkim na emocjach. Nie skupia się na faktach oraz rzeczowych danych. Dla firmy ważne jest stworzenie intymnej więzi. Pragnie pokazać swoim klientom, że się o nich troszczy i dba. Dąży do zbudowania głębokiej relacji. Ich zadaniem jest wykreowanie pożądania na dany produkt wśród klientów. Najbardziej obawiają się odrzucenia.

Komunikaty marki Kochanka zawierają czułe, wręcz sensualne przymiotniki. Odnoszą się przede wszystkim do zmysłów człowieka. Podkreślają wartość bliskości oraz miłości. Ich wpisy tworzą intymną relację między marką a klientem.

Przykładami marek o archetypie Kochanka są firmy Magnum oraz Chanel. Potrzebujesz lepszego wizerunku? Napisz do nas o swojej marce

Archetyp Towarzysza – przyjaciel wśród marek

Jesteś taki jak ja, a ja jestem taki jak Ty

Fot. Unsplash by Jeremy McKnight

Towarzysz jest marką lubianą wśród klientów. Nie wyróżnia się za bardzo na tle innych archetypów. Dużą zaletą Towarzysza jest to, że przedstawia konkretne informacje na temat swoich produktów. Firma przede wszystkim nie traktuje klientów z góry. Stara się pokazać, że razem z konsumentem są na tym samym poziomie. Ich celem jest nawiązanie przyjacielskiej relacji. Dzięki temu, klient jest w stanie szybko utożsamić się z marką.

Komunikaty firmy są konkretne, rzetelne i rzeczowe. W swoich wpisach otwarcie pokazuje, co sprzedaje, przez co szybko zyskuje zaufanie. Treści mogą wydawać się przewidywalne. Archetyp Towarzysza ceni sobie przede wszystkim stabilność i unikanie niepotrzebnych zmian.

Przykładem marek o archetypie Towarzysza są Levi’s oraz Volkswagen. Chcesz towarzyszyć swoim Klientom? Wiemy, jak to napisać

Archetyp Opiekuna – zadbamy o Ciebie

Jak możemy ci pomóc?

Fot. Unsplash by Dominik Lange

Najważniejszą wartością dla firmy o archetypie Opiekuna jest zaufanie konsumenta. Marka chce zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort swoim klientom. Często produkty Opiekunów nawiązują do natury, przyrody. Przedsiębiorstwa o tym archetypie obawiają się, że mogą być postrzegani jako samolubni i egoistyczni. Ponadto nie chcą, aby ich produkt okazał się szkodliwy lub nieetyczny dla klientów.

Komunikaty marki są przepełnione zwrotami o bezinteresowności, opiece i trosce. W swoich wpisach zapewniają ochronę oraz odpowiednią opiekę, którą dostarczają produkty. 

Przykładami marek, które podążają schematem Opiekuna są firmy Johnson’s Baby oraz Nivea. Wiemy, jak zadbać o Twoich Klientów na stronie www czy w sklepie. Skontaktuj się z nami

Archetyp Władcy – bądź liderem razem z nami

Władza to nie wszystko. To JEDYNA rzecz, która się liczy.

Fot. Unsplash by Alice Alinari

Archetyp Władcy jest ucieleśnieniem luksusu oraz najwyższej jakości. Firmy Władcy są naturalnymi liderami i również w ten sposób reklamują się na rynku. To oni ustalają nowe zasady i trendy. Ich produkty cechują się wysokim standardem, które mają być wyznacznikiem dla innych firm. Przedsiębiorstwo chce, aby klient poczuł się jak osoba o wysokim statusie społecznym.

Komunikaty Władców zachęcają swoich klientów do tego, aby sami stali się liderami. W swoich wpisach podkreślają, że dzięki ich produktom/usługom konsumenci odnoszą ogromne sukcesy. Zaznaczają, że to właśnie z ich pomocą, klienci wyróżniają się z tłumu.

Przykładami marek o archetypie Władcy są Rolex oraz Boss.

Archetyp Twórcy – stwórz z nami nową rzeczywistość

Jeśli można to sobie wyobrazić, można to stworzyć

Fot. Unsplash by Dusan Jovic

Marka o archetypie Twórcy chce być widziana jako innowacyjna i przede wszystkim kreatywna. Wszystkie nowości, które pojawiają się na rynku wychodzą właśnie od Twórcy. Jego głównym zadaniem jest oferowanie narzędzi oraz rozwiązań swoim klientom. A dzięki nim, konsumenci będą mogli osiągnąć wyznaczone przez siebie cele. 

W przeciwieństwie do archetypu Czarodzieja, Twórca nie sprzedaje wizji i marzeń, a bardziej rozwiązania, które pomogą te marzenia spełnić. Firma o tym archetypie podkreśla w swoich komunikatach, jak bardzo ważna jest kreatywność oraz własne działanie, żeby coś osiągnąć.

Przykładami marek, które podążają schematem Twórcy są firmy Apple oraz Lego.
Stwórz lepsze treści razem z CopyExperts

Archetyp Niewinnego – w każdym widzimy dobro

Szklanka jest w połowie pełna

Fot. Unsplash by Cristina Anne Costello

Archetyp Niewinnego cechuje się spokojem oraz prostotą. Nie wypowiada się na kontrowersyjne tematy – pragnie zachować nieskazitelny wizerunek, aby wzbudzać zaufanie u jak największej ilości klientów. Nie przyjmuje określonych stanowisk podczas debat politycznych lub społecznych.  Pragnie pozostać bezstronny, neutralny. 

Komunikaty marek o archetypie Niewinnego są proste, zrozumiałe i pełne optymizmu. Ich treści mają kojarzyć się przede wszystkim pozytywnie. Zależy im na tym, aby konsumenci polubili ich markę. Niewinny tworzy świat pozbawiony zmartwień i problemów.

Przykładami marek o archetypie Niewinnego są firmy Haribo oraz Gerber.

Archetyp Mędrca – zrozum z nami świat

Jeśli jesteś najmądrzejszą osobą w pokoju, jesteś w złym pomieszczeniu

Fot. Unsplash by JJ Jordan

Firma o archetypie Mędrca cechuje się wiedzą ekspercką i pragnieniem do jej pogłębiania. Celem marki jest uświadomienie konsumentów z dziedziny ich produktów lub usług oraz walka z fałszywymi informacjami.

Mędrzec jest opozycją dla archetypu Kochana. W swojej komunikacji stawia przede wszystkim na dane liczbowe oraz fakty. Konsumenci mogą być pewni, że informacje pochodzące od firmy są prawdziwe, ponieważ marka Mędrca zawsze wszystko weryfikuje.

Przykładami marek, które podążają schematem Mędrca są firmy Google oraz The New York Times.

Archetyp Odkrywcy – odkryj nieznane

Nie zamykajcie mnie

Fot. Unsplash by Luke Ellis-Craven

Firmy o archetypie Odkrywcy są otwarci na nowe wyzwania oraz doświadczenia. Swoimi produktami oraz usługami oferują klientom przeżycie niesamowitej przygody. Odkrywcy nie lubią nudy i ciągle pragną nowych, ekscytujących wrażeń. Lubią nieznane terytoria, które mogą odkrywać. Nie podążają utartymi schematami – wybierają własne ścieżki.

W komunikacji Odkrywcy zachęcają do przeżycia przygody. W swoich treściach podkreślane są takie wartości jak beztroska, ekscytacja i przede wszystkim wolność. Jako marka Odkrywcy są ekspresyjni – bazują głównie na emocjach.

Przykładami marek odkrywców są firmy GoPro oraz Red Bull. 
- Potrzebujesz opisów dla swojej marki? Napisz do nas tutaj
Jeśli jesteś zainteresowany treściami tego typu, zapisz się na naszego e-booka. - zapisz się na naszego e-booka

No Comments Yet.

Leave a comment