Brak weny u copywritera – jak sobie radzić?

Każdego copywritera w końcu dopada kryzys twórczy. Wena się skończyła, a deszczowo-zimowa aura za oknem wcale nie ułatwia procesu twórczego. Co w takiej sytuacji zrobić? Na szczęście jest kilka sposobów, aby pozbyć się blokady pisarskiej. Chcesz się dowiedzieć jak? Przeczytaj artykuł poniżej!

Pozbądź się rzeczy, które Cię rozpraszają

 

Najważniejszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, zanim zaczniesz pisać, to pozbycie się wszystkiego, co może Cię rozpraszać. Wszelkiego rodzaju bodźce dźwiękowe mogą bardzo szybko wybić cię z rytmu pracy.

Wyłącz powiadomienia, które przychodzą do Ciebie z mediów społecznościowych.  Najlepiej schowaj telefon w szufladzie. Wtedy nie będzie Cię kusić, żeby sprawdzić, co Twoi znajomi robią teraz w sieci. Jedynie, co powinieneś mieć do dyspozycji podczas pracy to edytor tekstowy, w którym będziesz pisać, oraz źródła do artykułu. Dzięki temu, nic nie rozproszy Twojej uwagi, a ty skupisz się jedynie na pisaniu tekstu.

Zaplanuj sobie pracę – szkic tekstu, czas pracy i pora dnia

Fot. Unsplash by Florian Klauer

Największą trudność podczas kryzysu twórczego zawsze sprawia napisanie wstępu. Często na tym etapie pracy, nie jesteśmy w stanie ruszyć dalej. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie schematu tekstu. Podczas tworzenia szkicu, wypisz, co powinieneś zawrzeć w treści. Z pomocą schematu, szybciej wyszukasz informacje, które Cię interesują, co wpłynie również na tworzenie treści.

Dobrą praktyką jest również planowanie czasu pracy. To okres, w którym tylko i wyłącznie skupisz się na pisaniu, a wszelkie bodźce zewnętrzne schodzą na dalszy plan.

Jeśli możesz, wyznacz sobie również porę dnia w której będziesz pisać. W przypadku zleceń nie zawsze istnieje taka możliwość. Jeśli jednak masz porę dnia, w której wiesz, że jesteś najbardziej produktywny, staraj się wtedy pracować nad tekstami, które sprawiają Ci trudność.

Sprawdź, co inni piszą na ten temat

Zanim przystąpisz do pisania, sprawdź w sieci, co inni napisali już na konkretny temat. Dzięki temu, będziesz wiedzieć, na jakie elementy powinieneś zwrócić uwagę, oraz czego brakuje w innych tekstach. Dzięki temu, Twoja praca ma szansę być lepsza od pozostałych.

Zmieniaj zadania w ciągu dnia

 

Monotonia w pracy zdecydowanie nie poprawia Twojej weny w pisaniu. Dlatego, powinieneś zmieniać sobie zadania w ciągu dnia. Na przykład, jeśli pracujesz nad artykułem o elektronice od dłuższego czasu i masz problem, aby się skoncentrować, odpocznij od tematu i zajmij się innym. Po przerwie, wrócisz do pisania artykułu o elektronice ze świeżym umysłem oraz nowymi pomysłami.

Zrób sobie przerwę

Czasami przychodzi moment, że czujesz się bezsilny i żadne inne metody nie usprawniają Twojej pracy nad tekstem. Jesteś zmęczony, wyczerpany kreatywnie i nie wiesz, co robić dalej. Zrób sobie przerwę! Wyjdź na świeże powietrze, przejdź się na spacer. To pomoże Ci odświeżyć umysł. Warto również przewietrzyć pomieszczenie, w którym pracujesz. Napij się ulubionej kawy lub herbaty i zjedz coś, co sprawia Ci przyjemność. To jest czas dla Ciebie, który pomoże Ci się zregenerować.

Często nadmierny wysiłek obniża naszą kreatywność. Dlatego tak ważne jest, aby odetchnąć chociaż na chwilę i zrobić coś dla siebie.

No Comments Yet.

Leave a comment